Výroba tekutého hnojiva

tekute_hnojivoVýroba tekutého hnojiva lze i bez chemie a my Vám prozradíme jak na to …

Tekutá hnojiva jsou ideální pro pokojové i venkovní rostliny, kterým potřebujete dodat živiny způsobem, který okamžitě rostlině dodá to co potřebuje ke svému růstu.
Pokud se chceme vyhnout toxikaci své půdy a hlíny z které roste naše zelenina a ovoce, pak bychom se měli inspirovat prověřenými pravidly přírody.
Máme možnost dodávat živiny v podobě doprovodných rostlin , které se navzájem podporují, nebo čerstvým kompostem a tam kde tyto dvě varianty nemohou být aplikovány a nebo jsou nedostatečné, tam nastupují tekutá hnojiva.

pampeliska

Tekutým hnojivem můžeme přihnojovat takové rostliny, které jsou náročné na živiny, např. rajčata, dýně apod.  a to 1x týdně.

Základem pro výrobu tekutého hnojiva je nálev z rostlin z vysokým obsahem živin a voda. Hnojivo aplikujte na rostliny, které potřebují vysoký obsah živin. Používá se v pravidelných intervalech na jaře a v létě. Na podzim se hnojivo nepoužívá, aby se před zimou rostliny zbytečně nevyháněly mladé výhonky.

K výrobě tekutého hnojiva budeme potřebovat:

  • 200l sud s těsnícím víkem
  • 20l nádobu ( kbelík, vědro, ..)
  • ostrý nůž, nebo zahradní nůžky
  • rostliny s vysokým obsahem minerálních látek

( např. čekanka, kostival, pampeliška, kopřivy, řebříček )

 

sudy

A jak postupovat?

  1. Skliďte ze zahrady nadzemní části rostlin.
  2. vložte rostlinný materiál do nádoby nejvýše do poloviny jejího objemu ( max. 75l )
  3. Tento rostlinný materiál ušlapejte a udusejte.
  4. Naplňte sud vodou a důkladně jej uzavřete ( nejen kvůli pachu, který začne během 1 týdne …. v případě teplejšího počasí i dříve )
  5. Odeberte 20l vědro výluhu a zahnívající rostliny nechte nadále v sudu. V prvním týdnu můžete do sudu přidávat vodu do té doby, dokud zápach při otevření dokážete snést . Po vyčerpání výluhu, rostliny ze sudu dejte na kompost.
tip!

Tekuté hnojivo přeceďte přes textilii  a přelijte do pumpičkového rozprašovače. Tekuté hnojivo rostliny lépe vstřebá, jsou-li listy vlhké. Proto rostliny nejprve zvlhčete postřikem čisté vody a následně aplikujte toto tekuté hnojivo. Snažte se postřik aplikovat na horní i spodní stranu listu.

 

Tekuté hnojivo se nedá skladovat a je proto určeno k rychlé spotřebě

 

Můžete nás podpořit skrze GIVT.cz a nákup ve vašich oblíbených e-shopech a nebo se stát uživatelem záhonu v RakoZahradě , či poslat libovolnou částku na náš transparentní účet 159900/5500 odkaz na transparentni ucet je zde: https://www.rb.cz/cs/o-nas/povinne-uverejnovane-informace/transparentni-ucty?mvcPath=transactions&accountNumber=159900