Tři pravidla úspěšného pěstování rostlin ze semínek

seminka_pravidlaMožná se Vám už stalo, že jste vyseli semínka, ale neujala se, ani jedna rostlinka a nebo z nich vzešlo jen pár rostlinek. Na vině může být buď špatná klíčivost osiva a nebo chybný postup zahradníka. Existují však tři zásadní faktory ovlivňující klíčení semen, které zvyšují klíčivost a samotný zahradník ji do značné míry má pod kontrolou.

Aby jste zvýšily klíčivost semen, jsou důležité 3 pravidla, která by měl znát každý, kdo pěstuje rostlinky ze semen.

klicky ze semen

Tyto pravidla jsou:

  • vláha
  • teplota
  • hloubka výsevu

 

Semínka se probouzejí k životu ve vlhku. Proto čerstvě oseté záhony, truhlíky či kelímky zaléváme. Proto mají zemědělci radost z jarního deště, jenž skropí čerstvě oseté pole. Některá semena jako fazele,hrách,bob, či kukuřice však potřebují větší vláhu a tak pro klíčivost je dobré je namočit na 1 – 2 dny do vody a ty pak vyklíčí rychleji. Semena tak vypouštějí do vody bakterie, které podporují růst, ale také zvyšuje riziko hnití a proto byste neměli zapomenout vodu měnit, alespoň 3x za den a tuto vodu můžeme použít třeba na zálivku jiných vzrostlých semen v domácnosti, či na záhonech v komunitní zahradě.

zahon_na_palete

Neměli bychom zapomenout vedle vlhkosti, ani na samotnou teplotu při klíčení. Teplota totiž má zásadní vliv na klíčení semen. Je důležitým faktorem obzvláš při předpěstování sazeniček. Optimální teplota pro klíčení semen většiny zeleninových druhů se pohybuje v rozmezí 20–30 ˚C.

teplota klíčení

Posledním zlatým pravidlem pro klíčivost semínek je správná hloubka pro setí.Obecné pravidlo říká, že semínka bychom měli set do hloubky, která je čtyřná- sobkem jejich velikosti.Miniaturní semínka jako je například rukola, salát, rajčata, či mrkev bychom měli jen zlehka překrýt vrstvičkou hlíny. Větší semena jako je například fazole, hrách, bob, nebo kukuřice zas sejeme dva až pět centimetrů pod povrch půdy. A nejhlouběji sázíme například stroužky česneku nebo bramborové hlízy .

V březnu budeme pro Vás otevírat semínkovnu, která pro zájemce zdarma bude mít semínka krajových odrůd a nebe zeleninová semínka. Princip semínkovny bude na principu knihovny, kdy si půjčíte semínka, zasejete v truhlíku, v komunitní zahradě, či na svém záhoně na zahradě a po sklizni nám vypěstovaná semena opět přinesete a my je uchováme pro další sezónu . Budeme rádi, když nám do semínkovny přinesete i jiná vlastní přebitečná semena, která nebyla namořena ( semena s F1 odmítáme přijmout z důvodu jejich nepředvídatelného klíčení v dalších generacích a jejich snížení oddolnosti v dalších generacích semen ) 

Zdroj informací čerpán z http://www.potravinovezahrady.cz/

Můžete nás podpořit skrze GIVT.cz a nákup ve vašich oblíbených e-shopech a nebo se stát uživatelem záhonu v RakoZahradě , či poslat libovolnou částku na náš transparentní účet 159900/5500 odkaz na transparentni ucet je zde: https://www.rb.cz/cs/o-nas/povinne-uverejnovane-informace/transparentni-ucty?mvcPath=transactions&accountNumber=159900