Archelogové vykopali 800 let starý indiánský hrnec a v něm poklad – archívní semínka…

Semenaření má svůj smysl, důkazem je záchrana již zaniklého druhu, který díky nalezení a dobrého uchování semen se dokázalo vzkřísit již vyhynulý druh….

V roce 2008 archeologové ve Wisconsinu udělali ohromující objev, kdy při vykopávkách v indiánské rezervaci původních obyvatel Menominee našli malý hliněný hrnec.

tajemny_hrnec

Tento hliněný hrnec byl pod zemí podle zjištění archeologů 800let …

Je otázkou, jestli indiáni v tomto hliněném hrnci chtěli uchovat samotné semena pro příští sezónu setí a poté zapomněli kam hrnec zakopali, nebo jestli mysleli tolik do budoucna a chtěli uchovat tento druh rostliny pro příští generace.

semena_dyne

Minulý rok studenti archeologie a nálezci hliněného hrnce se rozhodli tyto semena zasadit a překvapení všech se semena ujali a začaly dokonce i růst…

Zjistilo se, že to je druh dýně, jež v dnešní době byl považován za druh, který zanikl. Druh této dýně pojmenovali k úctě starých domorodých kmenů jazykem kmene Menominee :  „Gete-Okosomin“ .

dyne

Letos poprvé jsou semena tohoto druhu dýně k dispozici pro ostatní a díky tomu všichni, kdo si tyto semena zapůjčí a začnou pěstovat na svých zahrádkách, balkonech a nebo společně v komunitních zahradách

 

Gate-Okosomin

…přispějí k záchraně 800let staré odrůdy dýně  Gete-Okosomin.

 

Semenařit můžete i s námi od Března, kdy v Rakovníku Vám umožníme zapůjčit si vybraných druhů semen ohrožených druhů zelenin a bylinek. Vše bude zdarma a to jen s jednou podmínkou, že po vypěstování nám přebytečná semena přinesete a my je uchováme do další sezóny pro Vás a nebo ostatní zájemce.

Můžete nás podpořit skrze GIVT.cz a nákup ve vašich oblíbených e-shopech a nebo se stát uživatelem záhonu v RakoZahradě , či poslat libovolnou částku na náš transparentní účet 159900/5500 odkaz na transparentni ucet je zde: https://www.rb.cz/cs/o-nas/povinne-uverejnovane-informace/transparentni-ucty?mvcPath=transactions&accountNumber=159900